CO ADRIA: EZTS Severnega Jadrana za spodbujanje podnebne nevtralnosti do leta 2050: strateške pobude za energetsko učinkovitost v regiji
Projekt CO ADRIA naslavlja skupni izziv podnebnih sprememb na programskem območju Italija- Slovenija. Projekt vnaša več inovativnih elementov tako s svojim strateškim pristopom kot s konkretnimi rešitvami, ki jih želi razviti. Projekt spada v tipologijo standardnih projektov in zasleduje cilj politike ISO 1 - Boljše upravljanje sodelovanja ter Specifični cilj programa ISO 1.(b) - Krepitev učinkovite javne uprave s spodbujanjem pravnega in upravnega sodelovanja ter sodelovanja med državljani, akterji civilne družbe in institucijami, zlasti z namenom, da se odpravijo pravne in druge ovire v obmejnih regijah.
V sklopu projekta načrtujemo prvi vrsti ustanovitev EZTS, kar spodbuja konkretni čezmejni model sodelovanja, saj združuje italijanske in slovenske partnerje v skupno strukturo, ki je pristojna za delovanje na obeh straneh meje, in ki ima možnost širitve v bodočnosti tudi na države, ki mejijo na programsko območje. Poleg tega bo projekt preizkusil modele upravljanja z energijo na čezmejni ravni, tako da bo aktivno vključeval lokalno skupnost pri določanju prednostnih nalog in ukrepov za energetsko tranzicijo. Izvajali se bodo pilotni ukrepi in preizkušale možnosti za vzpostavitev čezmejnih energetskih skupnosti, v katerih bodo pri proizvodnji in upravljanju energije uporabniki imeli aktivno vlogo. Rezultati projekta so: institucionalizacija mreže čezmejnega sodelovanja z ustanovitvijo EZTS, ki bo delovalo kot osrednji organ za sodelovanje na področju podnebne nevtralnosti na tem območju; sprejetje skupnih akcijskih načrtov za spodbujanje energetske učinkovitosti in uvajanje inovativnih energetskih rešitev na čezmejnem območju; sodelovanje pri skupnih pobudah za usposabljanje in obveščanje glede spodbujanja podnebne nevtralnosti na programskem območju, ki bodo najprej organizirane v okviru projekta, po njegovem zaključku pa EZTS. Projekt bo trajal dve leti, z zaključkom 21.4.2026.
Koristniki dosežkov in rezultatov projekta bodo številni. Partnerske organizacije, ki so lokalna samouprava, bodo izboljšale svoje kompetence na področju energije in podnebja ter pridobila večje znanje za načrtovanje in izvajanje trajnostnih lokalnih politik. Gospodarske družbe ter mala in srednje velika podjetja z območja bodo vključena v pilotne ukrepe za razvoj trajnostnih energetskih rešitev. Lokalno prebivalstvo bo osveščeno in vključeno v pobude energetske skupnosti ter bo prevzelo aktivno vlogo pri tranziciji. S participativnim pristopom za razvoj projektov za pretvorbo energije in z ustvarjanjem sinergij bo zagotovljen ponovljiv model čezmejnega upravljanja na področju vprašanj trajnostnega razvoja in doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Čezmejno sodelovanje je nujno, saj okoljski in podnebni izzivi ne poznajo geografskih ali upravnih meja in zahtevajo usklajeno skupno delovanje med območji in partnerji na obeh straneh meje. V primerjavi z izoliranimi ukrepi na lokalni in nacionalni ravni bo izmenjava znanj, izkušenj in dobrih praks med italijanskimi in slovenskimi partnerji omogočila učinkovitejše reševanje omenjenih izzivov.
Partnerstvo projekta sestavljajo partnerji iz obeh strani meje, in sicer kot vodilni partner nastopa Univerza Ca’ Foscari iz Benetk (IT), projektni partnerji pa so Občina Ajdovščina, Občina Videm (IT), Mestna občina Koper, Občina Tržič (IT) ter Goriška Lokalna Energetska Agencija, Nova Gorica. Podporo projektu so izrazili tudi pridruženi partnerji Dežela Benečija regija - Enota za programiranje enotnega območja (FESR FSC), Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Javni zavod za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte občine Izola, Posoški razvojni center, Regijska razvojna agencija ROD, Združenje mestnih Občin Slovenije ter Srednjeevropska pobuda – Izvršni sekretariat.
Skupna vrednost projekta: 874.866,20 €
Prispevek ESRR: 699.892,96 €
Povezava na spletno stran projekta: https://www.ita-slo.eu/sl/co-adria
Povezava na Facebook stran projekta: https://www.facebook.com/coadria